Jak správně používat a udržovat vnější kontaktní tepelně izolační systém budovy (ETICS)

28.02.2013 15:12

 

Kontaktní zateplovací systém vyžaduje stejně jako kterákoliv jiná věc v našem životě svou péči. Tak jako se staráme o své zdraví, oblečení, nebo auto, musíme se postarat o fasádu svého domu.

ETICS je technicky a technologicky poměrně složitý prvek staveb a jako takový vyžaduje odpovídající péči ve všech fázích používání.

Každý výrobce ETICS musí nejprve přesně definovat celou jeho skladbu. Každý kompozit systému je nezaměnitelný a lze jej použít výhradně v souladu s vymezenými tolerancemi.

Základním předpokladem pro použití zateplovacího systému je provedení zkoušek celé definované sestavy. ETAG 004 je harmonizovaný evropský předpis, podle kterého se přitom postupuje. Tento předpis stanovuje požadavky pro jednotlivé vlastnosti zateplovacího systému na základě výchozího předpokladu  životnosti  po dobu minimálně 25 let. Nutnou podmínkou pro splnění tohoto předpokladu je však dodržení všech pokynů a doporučení výrobce:

·         dodržení definované skladby systému

·         řádné provedení stavebně technického průzkumu objektu před návrhem systému

·         kvalitní zpracování prováděcího projektu systému

o   tepelně technický výpočet

o   statické posouzení

o   požárně technické posouzení

o   akustické posouzení

o   návrh kritických detailů provádění

·         odpovědná realizace montáže systému

o   dodržování technologického postupu výrobce ETICS

o   výrobcem ETICS školení pracovníci realizační firmy (certifikace provádění výhodou)

o   odborně zdatný stavebně technický dozor

·         důsledná pravidelná kontrola a údržba ETICS

Díky značné pozornosti a osvětě, která se věnuje oblasti návrhu a provádění ETICS dochází k postupnému a pomalému zlepšování povědomí  jak odborné tak laické veřejnosti. Dosud téměř nedotčenou oblastí je však stále ještě kontrola a údržba ETICS. Dosud se nevžil návyk investorů, starat se o fasádu svého domu. Preventivní ochrana je neznámý pojem a údržba je obvykle vynucena havarijním stavem.

Výrobci ETICS přitom na tuto problematiku nezapomínají a pokyny pro údržbu dnes nechybí v žádné dokumentaci k ETICS. Jak na to?

1.       Prioritou je pravidelná prohlídka systému přibližně jednou za rok, ideálně po ukončení zimní sezony. Četnost prohlídek je vhodné zvýšit v oblastech s tvrdšími podmínkami prostředí (déšť, zvýšená vlhkost vzduchu, větrná oblast, trvalé nebo dlouhodobé zastínění objektu, extrémní výkyvy teplot, zvýšená prašnost, blízkost rušných komunikací apod.). Pravidelnou prohlídku zvládne každý majitel, nebo uživatel objektu. Zejména je důležité zaměřit se na všechny viditelné defekty, jako jsou:

a.        trhliny v rozích a okolí otvorů

b.      netěsné otevřené spáry kolem prostupujících konstrukcí (balkony, antény, sušáky, apod.)

c.       trhliny, puchýře a odlupky v ploše

d.      trhliny a defekty v blízkosti lišt a profilů (zakládací, rohové, nadokenní, parapetní, připojovací, apod.)

e.      trhliny a defekty kolem parapetů, oplechování, pod římsami, atikami apod.

f.        proražení a mechanické defekty v okolí vstupů do objektu, na nároží a podél komunikací

g.       jiné defekty (otvory od datlovitých ptáků, otvory od hlodavců, apod.)

O prohlídce je vhodné provést záznam, do kterého se uvede datum a čas prohlídky, poznámky o kontrolovaných místech, odkud se prohlídka prováděla (ze země, ze střechy, ze žebříku, z plošiny, apod.) a také kdo ji prováděl.

2.       Přibližně 1x za pět let je doporučeno zavolat specializovaného technika, který má se zateplovacími systémy zkušenosti a dokáže odhalit i skryté vady. Návštěva odborníka je nezbytná také tehdy, když je zjištěna jakákoliv porucha systému, nebo vznikne jen podezření na takovou poruchu. Specialista by měl být schopen na místě doporučit vhodný způsob opravy, nebo jiného opatření a měl by o tom znovu učinit záznam.

3.       Zpravidla si nález defektu ve fasádě vyžádá neodkladnou návštěvu firmy, nebo školeného řemeslníka, který by měl všechny zjištěné vady co nejdříve odstranit! Je velmi pravděpodobné, že tyto drobné opravy budou na fasádě viditelné. Tento fakt je však zanedbatelný s ohledem na význam opravy vůči životnosti systému.

4.       Vizuální změny na fasádě je nutné také pravidelně sledovat a řešit s ohledem na jejich závažnost. Obvykle se jedná o tyto:

a.       výluhy z podkladu vlivem vzlínání, nebo zatékání vody

b.      nadměrná špinavost povrchu (prach, pyl, hlína, apod.)

c.       zelenání povrchu (řasy a mechy)

d.      pigmentové skvrny, fleky apod.

e.      pavoučci

Nejrozšířenějším problémem jsou pravděpodobně právě zelené fasády. K tomuto jevu dochází v poslední době velmi často a jeho výskyt nelze přesně definovat. Přispívají k němu tyto faktory:

·         hrubší zrnitost omítkoviny

·         akrylátové pojivo omítkoviny

·         zastíněné objekty a strany (severozápadní orientace)

·         zvýšená vlhkost vzduchu (blízkost lesa nebo vodního zdroje)

·         zvýšená prašnost

Zelenání lze předcházet prakticky výhradně opakovanými nátěry exponovaných ploch. Vhodný postup údržby lze rozdělit podle stupně napadení fasády asi takto:

·         Fasádu bez napadení, nebo s velmi slabým napadením je vhodné opláchnout proudem vody a následně opatřit nátěrem. V podstatě jakýkoliv nátěr fasády zlepšuje její vlastnosti. zmenšuje ulpívání prachu a vody na povrchu a také zvyšuje těsnost povrchu proti průniku vody. Pro nátěr lze využít bezbarvý penetrační nátěr, pigmentovaný penetrační nátěr, nebo fasádní barvu. Použití biocidních přísad v těchto nátěrech je přitom velmi užitečné, ne-li nezbytné. Pigmentovým nátěrem lze navíc oživit celkový vzhled fasády.

·         Fasádu s významným biologickým  napadením je nutné nejprve očistit biocidním přípravkem. V některých případech je nezbytné tuto operaci opakovat. Odstranění všech biologických částí je předpokladem pro dlouhodobou a  účinnou ochranu fasády. Následně lze použít ochranný nátěr, stejně jako v předchozím případě.

 

5.       V poslední době je často zmiňovaným tématem také celková renovace a zesilování tepelně izolační fasády. Toto téma je však svým rozsahem vhodné pro samostatný článek.

Zkušenosti z Německa, kde počátky zateplování budov sahají až do šedesátých let minulého století jasně hovoří o tom, že pravidelná kontrola systému a jeho údržba renovačním nátěrem minimálně 1x za 12 let výrazně snižuje poruchovost a defekty a to až na polovinu oproti systémům bez údržby.

Také předpis pro posuzování ETICS hovoří o předpokladu pravidelné údržby a rychlých, neodkladných oprav při zjištění poruch. Předpis také poukazuje na to, že i při údržbě a opravách je nutné používat pouze materiály doporučené a schválené výrobcem konkrétního ETICS, tak aby byla zaručena slučitelnost všech použitých materiálů a technologií.


Vytvořte si web zdarma! Webnode