Které vlastnosti lepící a stěrkovací hmoty kontaktního tepelně izolačního systému sledovat ?
Nedávno jsem na jedné stavbě řešil, které vlastnosti zateplovacího systému jsou důležité a rozhodující pro jeho trvanlivost a funkčnost.
Požadavky na kontaktní tepelně izolační systém (ETICS) stanovuje ETAG 004, evropská technická specifikace. Dokument popisuje minimální požadavky, které má ETICS splňovat a také postupy pro zkoušení a posuzování všech součástí systému zvlášť a součástí systému v celé sestavě.
Na stavbě šlo o spor tří dodavatelů ETICS. Přeli se o to, který z tepelně izolačních systémů s izolantem z minerální vlny je kvalitnější. To by nebyl žádný problém, kdyby používali ty správné argumenty. Porovnávali totiž přídržnost lepící a stěrkovací hmoty k podkladu.
Přídržnost lepící hmoty k podkladu je vlastnost, která nemá podstatný vliv na úroveň kvality zateplovacího systému, zvláště pokud se jedná o systém s izolantem z minerální vlny. Důvodem pro toto tvrzení je fakt, že soudržnost systému je dána soudržností nejslabšího článku. V tomto případě je nejslabším článkem z hlediska soudržnosti právě izolant z MW, který má deklarovanou pevnost řádově minimálně 10x menší, než je pevnost lepidla.
Právě proto je nutné systémy s izolantem z minerální vlny vždy kotvit a lepidlo zde slouží pouze jako konstrukční prvek. Soudržnost systému zajišťují talířové hmoždinky. Požadavek přídržnosti lepidla k podkladu jako určující vlastnost tohoto systému považuji tak za zcela neopodstatněný.
Parametr přídržnosti má samozřejmě svůj význam a dokonce velkou důležitost u čistě lepených systémů s izolantem z polystyrenu, bez kotvení. Takové systémy se aplikují především na rodinné domy do výšky 9m.
Hodnota přídržnosti je také nesprávně chápána jako důležitá charakteristika pevnosti stěrkovací hmoty, jako součásti výztužné vrstvy.
Výztužná vrstva je jedna z nejdůležitějších součástí tepelně izolačního systému. Chrání izolační vrstvu před mechanickými vlivy, a vytváří nosnou vrstvu pro omítku, která chrání celý systém před povětrnostními vlivy. Výztužná vrstva je bezesporu nejvíce namáhanou částí systému, o jejich kvalitách však vypovídají mnohem méně známé charakteristiky.
O úrovni tuhosti, pružnosti a pevnosti výztužné vrstvy nejlépe vypovídá tahová zkouška základní vrstvy, resp. šířka trhlin zjištěná při jejím protažení o 2%. V kombinaci s výsledkem zkoušky proti nárazu a proražení tvrdým tělesem tak lze získat ty nejpravdivější údaje o charakteristice výztužné vrstvy.
Mé doporučení zní. Uvědomte si, že ačkoliv to tak nevypadá, jen málo ETICS je stejných. Stanovte si charakteristiky a vlastnosti, které jsou pro Vás důležité a neutrácejte zbytečně za předimenzované ETICS a jejich součásti. Seznamujte se se všemi vlastnostmi zateplovacích systémů, ne jen s těmi, které Vám vnutí obchodní zástupce. Srovnávejte vždy více podobných systémů mezi sebou.
Robert Lhotský